Home Nieuws Wetsvoorstel Reikwijdte Jeugdwet zorgt voor meer drempels
28 april 2026 - Zorgen over toegang tot jeugdhulpWetsvoorstel Reikwijdte Jeugdwet zorgt voor meer drempels

De NVA is geschrokken van het wetsvoorstel Reikwijdte Jeugdwet. Het voorstel zorgt voor meer in plaats van minder belemmeringen in de toegang tot jeugdhulp voor kinderen en jongeren met autisme en een complexe zorgvraag. De NVA heeft deze zorgen in een formele reactie ingediend via de internetconsultatie over het wetsvoorstel.

Voor veel kinderen en jongeren met autisme is zorg op dit moment onbereikbaar. Onze verwachting was dat het wetsvoorstel Reikwijdte Jeugdwet ervoor zou zorgen dat kinderen en jongeren die jeugdhulp het hardst nodig hebben, dit ook eindelijk daadwerkelijk krijgen. Het idee van de wet was dat lokale teams lichte problemen direct oplossen, zodat gespecialiseerde jeugdhulp bereikbaar en beschikbaar blijft voor zwaardere zorgvragen. Helaas lijkt deze zorg voor kinderen en jongeren met autisme met het nieuwe wetsvoorstel alleen maar onbereikbaarder te worden.

Lokale wijkteams bepalen in het nieuwe wetsvoorstel ook voor jeugdigen met complexe problemen welke zorg zij krijgen – ook als vooraf al duidelijk is dat zij blijvend gespecialiseerde en intensieve hulp nodig hebben. Bijvoorbeeld jongeren met autisme en een verstandelijke beperking: ook zij moeten straks afwachten wat het oordeel is van het lokale wijkteam, dat bepaalt of het kind recht heeft op gespecialiseerde aanvullende hulp of alleen algemene basishulp krijgt van het wijkteam zelf.

Behoeften van kinderen staan niet centraal

Helaas staan in het wetsvoorstel niet de behoeften van kinderen en hun ouders of verzorgers centraal, maar de juridische en financiële positie van de gemeenten. Als het wijkteam eerst zelf gaat proberen je te helpen en je ben er als ouder/verzorger van overtuigd dat dit helemaal geen goed idee is, dan zijn er heel wat stappen die je moet ondernemen. Je moet dan eerst een officiële aanvraag doen voor de aanvullende hulp. Daarna moet je wachten op een formele afwijzing van het wijkteam voordat zij hiertegen bezwaar kunnen maken. Krijg je dan alsnog toegang tot de aanvullende hulp, dan sluit je weer achteraan aan op de wachtlijst. Dit kost veel tijd en veroorzaakt onnodige stress en frustratie bij gezinnen.

Rechtszekerheid ontbreekt

De NVA vindt dat in het wetsvoorstel de rechtszekerheid voor ouders en kinderen ontbreekt. Van rechtsgelijkheid is al helemaal geen sprake: wat in de ene gemeente basishulp is, valt straks in een andere gemeente onder aanvullende hulp. En in de ene gemeente mag een behandeling straks langer duren dan in een andere; dit soort belangrijke beslissingen zal vooral worden genomen op basis van financiële overwegingen van de gemeente. Dit betekent dat de woonplaats straks bepaalt of een kind de juiste hulp krijgt.

Internetconsultatie over wetsvoorstel

De NVA heeft in de internetconsultatie over het wetsvoorstel Reikwijdte Jeugdwet gereageerd op het voorstel. Je kunt onze reactie hier lezen. Met een internetconsultatie verzamelt de overheid reacties om wetsvoorstellen te verbeteren. We blijven de ontwikkelingen rondom dit wetsvoorstel kritisch volgen en zullen de Tweede Kamerleden informeren over de mogelijke gevolgen.